Obliczanie BMI – co mówi nam Body Mass Index?
Indeks BMI, inaczej indeks masy ciała, to przydatne narzędzie pozwalające przyjrzeć się bliżej naszej wadze w kontekście zdrowotnym. Obliczenie BMI jest łatwe i szybkie – wystarczy znać swoją wagę oraz wzrost.
Oblicz BMI – tabela wyników
Body Mass Index (BMI) to stosunek masy ciała do wzrostu. Niski współczynnik oznacza niedowagę, a wysoki nadwagę lub otyłość. Aby dowiedzieć się, jak obliczyć BMI, należy posiadać dwie informacje – swoją wagę w kilogramach oraz wzrost podniesiony do kwadratu w metrach. Współczynnik BMI otrzymamy dzieląc wagę przez wzrost do kwadratu. Otrzymaną liczbę należy porównać z ogólnie przyjętymi przedziałami:
Niedowaga – poniżej 18,5
Waga w normie – 18,5-24,9
Nadwaga – 25,0-29,9
Otyłość I stopnia – powyżej 30,0
Otyłość II stopnia – 35,0-39,9
Otyłość III stopnia – powyżej 40,0
Kto może obliczyć swoje BMI?
BMI jest miarodajne jedynie dla osób dorosłych – nie uwzględnia ono kobiet w ciąży oraz dzieci. Waga u osób dorastających szybko się zmienia, a tkanka tłuszczowa rozrasta się, zmieniając w krótkim czasie swoją objętość. Ustalone przedziały BMI stanowią zatem umowną wartość jedynie dla dorosłych.
Kalkulator BMI nie podaje jednoznacznych wyników. Jest swojego rodzaju wskaźnikiem sugerującym, czy powinniśmy bliżej przyjrzeć się naszej wadze. Obliczając Body Mass Index otrzymujemy przybliżone wartości dla nadwagi, niedowagi, czy wagi w normie. Nie jest jednak powiedziane, że zawsze osoby o normalnej wadze są zdrowsze niż osoby lekko wychodzące poza przyjęte przedziały.
Dlaczego warto znać swoje BMI?
Mimo że BMI nie wskazuje bezpośrednio na stan naszego zdrowia, jest pewnego rodzaju podpowiedzią, żeby przyjrzeć się naszemu stylowi życia. Dodatkowym sygnałem motywującym do przeanalizowania stanu zdrowia może być chroniczne przemęczenie, apatia, niedobory, problemy z krążeniem i miesiączkowaniem. Najczęściej, jeśli nasz indeks masy ciała wychodzi delikatnie poza normy nie ma powodów do obaw.
Na zdrowie wpływa również rodzaj przyjmowanych pokarmów, zbilansowana dieta, sport oraz kwestia stosowania używek, takich jak papierosy czy alkohol. Swoje BMI najlepiej jest zatem skonsultować z dietetykiem lub lekarzem.